Menü
tu

Haberler

OMEGA'nın ikonik calibre 321 mekanizması geri dönüyor

OMEGA'nın ikonik calibre 321 mekanizması geri dönüyor

Yeniden doğuşunu görmek istedikleri ünlü bir mekanizmayı sorduğunuzda çoğu saat tutkununun OMEGA Calibre 321 şeklinde cevap vermesi kaçınılmaz. Bu sağlam ve zarif kronograf mekanizma, 1940'lardan beri favori ve halen dünyanın dört bir yanındaki saat koleksiyoncuları tarafından aranıyor. Şimdi, son Calibre 321'in üretilmesinin üzerinden 50 yılı aşkın süre geçtikten sonra, OMEGA bu ikonik mekanizmayı geri getiriyor.

 

Detayların güzelliğiyle ünlenen tasarıma sahip orijinal Calibre 321, 1957'de OMEGA Speedmaster modelinde kullanılan ilk mekanizmaydı. Aslen OMEGA'nın diğer kronograflarından bazılarında, Seamaster koleksiyonunda daha önce kullanılmıştı.

 

Mekanizma, tek parçadan üretilen ve teknik değer katan bir özellik olan monoblok kolonlu çark koordinatör kullanımıyla öne çıkıyor. Kolonlu çark koordinatörlü mekanizmalar genellikle tasarımda ve üretimde çok titiz bir hassasiyet gerektirdiğinden saat koleksiyoncuları arasında çok rağbet görüyor.

 

Orijinal Calibre 321, bu çok özel yapısına ek olarak tarihte de önemli bir yer elde etti. Speedmaster ST 105.003 (NASA tarafından test edilip onaylanan ve ilk Amerikan uzay yürüyüşünde astronot Ed White'ın kullandığı model) ve Speedmaster ST 105.012 (Ay'da kullanılan ilk saat) dahil birçok modelde kullanıldı.

 

Bu nedenle, böylesi önemli itibara sahip bir mekanizmanın geri dönüşü büyük bir kesinlikle yürütülmeliydi.  OMEGA, Calibre 321 projesi kapsamında mekanizmayı hayata geçirmek için iki yılı aşkın süre tam bir gizlilik içinde verimli şekilde çalışan uzmanlardan oluşan özel bir ekipten faydalandı. Bu küçük grup araştırmacılar, geliştirmeciler ve tarihçilerin yanı sıra en seçkin zanaatkârlar ve tecrübeli saat üreticilerinden oluşuyordu. Projenin çok özel ayrıntılarını korumak için ekip "Alaska 11" kod adı altında çalıştı. Bu isim, OMEGA'nın 1960'larda ve 1970'lerde gizli Speedmaster tasarımları için kullandığı isimlerle uyumluydu.

 

2. nesil Calibre 321'i referans olarak kullanan OMEGA ekibi, mekanizmayı mümkün olduğunca doğru bir şekilde yeniden inşa etmek için kapsamlı tarihi araştırmaları ve orijinal mekanizma planlarını bir araya getirdi. Daha da ileri giden ekip, astronot Eugene "Gene" Cernan'ın 1972 yılındaki Apollo 17 görevinde Ay'a giderken taktığı orijinal Speedmaster ST 105.003 saatin içine bakmak için dijital tarama teknolojisi kullandı. Cernan, Ay yüzeyinde yürüyen son kişiydi ve taktığı Speedmaster saat şimdi Bienne'deki OMEGA müzesinde sergileniyor. Bu saatin Calibre 321 mekanizması, OMEGA için kılavuz niteliğinde mükemmel tasarım kriterleri sağladı.

 

Sonuç olarak, Calibre 321'in en benzersiz ve ikonik parçaları bile, özgün spesifikasyonları korunarak yeniden doğmuş oldu.  Geçmişin tasarımlarına bütünüyle saygı duruşunda bulunan yapısıyla bu mekanizma, OMEGA tarihindeki "Ay evresi" ile mükemmel bir şekilde örtüşüyor.

 

OMEGA başkanı ve CEO'su Raynald Aeschlimann şöyle konuştu: “Bu kadar çok kişide Calibre 321 tutkusu olması inanılmaz. Son modeli 1968'de üretmiş olmamıza rağmen hayranları onun hakkında konuşmaktan asla vazgeçmedi. Bu da ne kadar özel olduğunu gösteriyor. Nihayet dileklerini gerçekleştirebildiğimiz için çok heyecanlıyız. Bu mekanizmayı geri getirmek için büyük çaba harcadık."

 

Yeni mekanizmalar, OMEGA’nın Bienne'deki merkezinde üretilecek. Üretimin tüm aşamaları, benzersiz bir şekilde, özel bir Calibre 321 atölyesinde yürütülecek. Her bir mekanizmanın, tepenin ve kordonun montajı aynı saat ustası tarafından yapılacak. Saat tutkunları, önümüzdeki aylarda yeni geliştirmeler ve yeni haberler bekleyebilir.

Son haberler

Haberler

Tüm haberleri okuyun

TOURBILLON BOUTIQUE

Contact us


Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Lütfen butiğinizi seçiniz:

You can contact us: